Tłumy na badaniach w Grodzisku Mazowieckim

Tłumy na badaniach w Grodzisku Mazowieckim

 

Ponad 800 osób skorzystało z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). 23 listopada grodziska Mediateka zapełniła się tłumem chętnych do wykonania badania.

WZW C to niebezpieczna choroba, nazywana „cichą epidemią”, na którą nie ma szczepionki. Bardzo często rozwija się bezobjawowo i daje znać o sobie dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Jej skutki mogą być tragiczne, poczynając od marskości wątroby po raka wątrobowokomórkowego. Tym bardziej cieszy tak duża frekwencja mieszkańców Grodziska i okolic oraz ich wysoka świadomość konieczności robienia badań.

Razem z rodzicami przyszły też dzieci, które dzielnie poddawały się testom. Badanie polegało na pobraniu krwi z opuszki palca. Rezultaty znane były w ciągu kilku minut.

Badania przeprowadzono we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Nad ich przebiegiem czuwała pani Olga Tronina, dr nauk medycznych z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii WUM, której prezentacji na temat choroby mogliśmy wysłuchać w trakcie badań.

Zgodnie ze statystykami średnio jedna na 200 przebadanych osób jest zakażona wirusem WZW C. Osoby, u których podczas badania dokonano rozpoznania zakażenia zostały objęte opieką lekarską i skierowane na dalszą diagnostykę i specjalistyczne leczenie. Leczenie jest bezpłatne (refundacja NFZ) i niezwykle skuteczne. Trwa zazwyczaj 12 tygodni i nie wiąże się z istotnymi działaniami niepożądanymi.

 

Badania finansowane były ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wszystkie materiały udostępnione zostały przez Aleksandrę Smejdę-Rosłoniec z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.